UTRINEK IZ KULTURNEGA DNE – 8. RAZRED

V torek, 11. aprila, smo se osmošolci namesto k rednemu pouku odpravili v Ljubljano, kjer smo najprej na »ekspresenem« sprehodu spoznavali znamenitosti naše prestolnice. Dolgčas nam res ni bilo, saj smo hkrati poslušali razlago učitelja, opazovali najpomembnejše slovenske ustanove: parlament, narodni muzej, opero, univerzo, NUK ter mnoge kulturne znamenitosti, med katerimi naj omenim spomenik na Trgu republike, pa Kongresni trg s kipcem Emonca, ljubljansko stolnico in magistrat in nenazadnje obelisk, posvečen Napoleonu pred Križankami. Med razlago in ogledovanjem smo našli čas za iskanje ter reševanje nalog na delovnem listu. Nanj smo mimogrede narisali še Robbov vodnjak in baročna okna.

Kasneje smo se odpravili do Narodne galerije, ki hrani največjo zbirko likovnih del na Slovenskem. Ena skupina je šla na ogled del slovenskih impresionistov, druga pa na malico in kasneje obratno. Ob zanimivi predstavitvi vodičke smo si ogledali dela Ivana Groharja, Matije Jame, Riharda Jakopiča in Mateja Strnena in spoznali nekaj bistvenih značilnosti tega obdobja slikarstva. Za ponovitev smo igrali spomin, ki je bil sestavljen iz impresionističnih slik. Seveda smo fantje premagali dekleta. Za piko na i smo se preizkusili v impresionističnem načinu slikanja z lopatico, ne s čopičem. Naše »umetnine« si boste lahko ogledali v šoli.

Pred povratkom smo imeli še krajši odmor za malico in dopolnitev risbe Robbovega vodnjaka.

Poleg vseh strokovnih vsebin smo veliko energije vložili predvsem v to, da ni/smo hodili v parih v koloni.